Napisane przez: annajamaica | Wrzesień 12, 2013

Karnawał w Notting Hill

Karnawał odbywa się co roku pod koniec sierpnia. Kulminacja trzydniowej imprezy ma miejsce w poniedziałek, który jest dniem wolnym od pracy. W tym roku dzień ten przypadł na 26 sierpnia.

Początki karnawału sięgają późnych lat 50-tych XX wieku, kiedy to był on skromną karaibską potańcówką. Inicjatorką pierwszej imprezy była niejaka Claudia Jones z Trynidadu. Począwszy od 1975 roku, karnawał w Notting Hill nabrał rozmachu i ogólnoświatowego rozgłosu. W historię karnawału wpisane są także zamieszki i przestępcze incydenty.

– Heh, ty patrz – mówię do męża, ruchem głowy wskazując mijane witryny sklepowe – jak na Jamajce przed huraganem. Skojarzenie to wywołały płyty pilśniowe, które zasłaniały oszklone witryny. A przed czym miałyby chronić? Możliwe, że na nastrojach podwyższonej gotowości bojowej zagrała tradycja karnawału. Najwyraźniej też właściciele jeszcze świeżo w pamięci mają londyńskie zamieszki z podtekstem rasowym, a karnawał to wszak ‚czarna’ impreza.

Na kilka tygodni przed karnawałem media głosiły o prewencyjnej akcji policji w dzielnicy Brixton, silnie zasiedlonej przez społeczność jamajską i karaibską w ogóle, w wyniku której dokonano wielu aresztowań. Prasa drukowała ostrzeżenia i pouczenia. Oprócz porad praktycznych typu: wdziej wygodne obuwie i zaopatrz się w wodę, przestrzegała przed kieszonkowcami.

Karnawał trwa trzy dni. Ulicami Notting Hill maszerują za sound systemami przebrani, ‚rozebrani’ oraz w ‚cywilu’ uczestnicy imprezy, którzy tańczą i po prostu cieszą się atmosferą zabawy. Red Stripe leje się strumieniami w gardła białej publiki oglądającej gibki seksowny kolorowy pochód. I tak od rana do wieczora. Na tym jednak nie koniec. Całą noc, w określonych punktach dzielnicy odbywają się tzw. ‚after party’ i koncerty. A w telewizji o tym nic, cicho sza.

Zdążyłam zauważyć, że z ‚białych’ imprez typu odpowiednik naszego ‚Przystanek Woodstock’, rządowa tv prowadziła transmisje. Karnawał w Notting Hill póki co takiego coveringu nie ma, mimo iż to impreza, która rok rocznie przyciąga masę turystów (szacuje się, że przez karnawał przewija się ok. milion osób) i w ciągu zaledwie trzech dni wzbogaca kasę państwową o bez mała 100 milionów funtów.

Widząc zwarte grupy trynidadzkie oraz widowiskowo-mesmeryzujące grupy brazylijskie obudził się we mnie nowy cel życiowy. Muszę zaliczyć karnawał w Rio i na Trynidadzie, pomyślałam sobie. Myśl tę zwerbalizowałam wykorzystując moment względnej ciszy po przemarszu jednej z grup, wykrzykując ją w mężowskie ucho.

Cud nad Tamizą. Mąż puścił trochę farby odnośnie karnawału na Trynidadzie. Dał się ponieść chwili. Z jego krótkiej relacji dowiedziałam się, że trynidadzki karnawał to wielka impreza, która jest bardzo dobrze zorganizowana. Biorą w niej udział przebrane w pióropusze i kostiumy tłumy płynące nieprzerwanym potokiem ulicami stolicy. Choć, według męża, po jakimś czasie trynidadzki karnawał może się znudzić, bo słyszy się tylko jeden rytm, calypso; nic tylko: ‚jump jump jump, jump and wave jump and wave jump up and wave, wave wave wave’ i tak w kółko macieju:-) No ale to jego zdanie. W każdym razie taka rytmiczna powtarzalność sugeruje, iż uczestnicy mogą wpaść w pewien trans. I ja chcę to zobaczyć!

Bez wątpienia karnawał w Notting Hill jest ciekawą alternatywą i miłą odmianą przy zazwyczaj spokojnej i zorganizowanej, emocjonalnie stonowanej londyńskiej egzystencji. Karaibskie rytmy, różne odcienia brązu skóry uczestniczących w pochodzie i ich zmysłowe i sugestywne tańce sprawiają, że na twarzy bezwiednie kiełkuje uśmiech, a dudniący w żołądku rytm rozpływa się po całym ciele i wprawia w ruch biodra i stopy.

Jedynym negatywnym aspektem całej imprezy są hałdy śmieci.

Czas na fotorelację:

 nh2

nh1

nh3

nh4

nh5

nh6

nh7

nh8

nh9

nh10

nh11

A ja na koniec padłam i zlałam się z asfaltem.

ja

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: