Napisane przez: annajamaica | Lipiec 30, 2013

Królewskie Dziecię

Przez kilka dni ubiegłego tygodnia oczy niemal całej ludzkości zwrócone były na pewne drzwi w Londynie. Biję się w piersi, ja też od czasu do czasu się pogapiłam. Nie było wyjścia, wszystkie programy informacyjne o tym donosiły.

Wydawało się, iż w ustawowo przewidzianej odległości, reporterzy przycupnęli przed drzwiami porodówki. Stamtąd relacjonowali przebieg wydarzeń, czy już czy jeszcze…. No właśnie, gdy tak deliberowali przed tymi drzwiami, w oczy rzucał się napis na framudze, na którym stało ‚Lindo Wing’. ‚hmm, na to nazwisko – Lindo, pomyślałam sobie, można natknąć się na Jamajce.’ Jedną osobę o tym nazwisku nawet osobiście poznałam, a jest nią była Miss Nastolatek Jamajki, Jheanell Lindo.

No i bingo. W dzień po narodzinach trzeciego w kolejce do objęcia brytyjskiego tronu księcia, w londyńskim The Evening Standard ukazał się krótki artykulik wiążący skrzydło porodówki Lindo z Jamajką.

 Ale doprawdy, takich rewelacji się nie spodziewałam…

Skrzydło porodówki zostało pomianowane na cześć swego fundatora darczyńcy o jamajskich korzeniach, Franka Charlsa Lindo. Poślubił on angielską arystokratkę, która już zasiadała w radzie nadzorczej londyńskiego szpitala pod wezwaniem świętej Marii (St.Mary’s). Frank podobno pochodził z regionu Jamajki zwanego St.Mary, lecz są to spekulacje, których nie udało mi się potwierdzić.

Co wiadomo na pewno to to, że wywodził się z zamożnej żydowskiej rodziny, która dorobiła się na handlu cukrem trzcinowym i że spokrewniona z nim jest niejaka Blanche Blackwell, z domu Lindo, matka człowieka który wylansował Boba Marleya, czyli Chrisa Blackwella – właściciela m.in. hotelu Strawberry Hill. Z regionem St.Mary na pewno związana jest Blanche, jej rodzina zakupiła na początku XX wieku plantację/majątek zwaną Quebec, niedaleko Port Maria.

Widok z piętra szkoły St.Mary Technical High

Widok z piętra szkoły St.Mary Technical High

Wag River, Castleton Garden, St.Mary

Wag River, Castleton Garden, St.Mary

Do grona znajomych Blanche zaliczali się pisarze Ian Flemming i Noël Coward. Po latach, syn Blanche Chris, wykupi posiadłości owych znanych artystów i przekształci je w ekskluzywne hotele.

Obecnie, stulatka Blanche mieszka w bogatej dzielnicy Londynu – Knightsbridge, a jej syn Chris zajmuje jedną z will w swoim hotelu Strawberry Hill, w paśmie Blue Mountains okalającym Kingston.

kawałek willi w Strawberry Hill i widok na góry

kawałek willi w Strawberry Hill i widok na góry

ja (chyba goraco mi bylo) i widok na Kingston

ja (chyba goraco mi bylo) i widok na Kingston

Mimo tego, iż Jamajka jest tak małą wyspą, to jej obywatele rozsiani są po całym świecie; można ich obecność dostrzec, zazwyczaj zasygnalizowaną wielką jamajską flagą, na/w najbardziej nieraz nieoczekiwanych imprezach czy miejscach.

Gdzie bym się tu nie obróciła, to natknę się na Jamajkę. A to przechodzeń w jakiejś odzieży z nadrukiem jamajskiej flagi, a to współpasażer (najczęściej jednak współpasażerka) w autobusie głośno rozprawiający o swoim życiu w jakże znajomym patois, to znowuż z plakatów reklamowych Virgin Media zerka na mnie Usain. Jamajska wspólnota w Londynie jest liczna i widoczna a jamajska kultura wpływa na wyobraźnię i inspiruje. Jak w przypadku niedawnego wyścigu mydelniczek Red Bulla…

Pojazd, bez falstartu, ujechał zaledwie kilka metrów nim się wykoleił. Członkowie teamu dobiegli do mety z pojazdem – boltmobilem- na ramionach.

Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony rajdu: soapbox.redbull.co.uk

boltmobile

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: