Napisane przez: annajamaica | Listopad 17, 2012

Bohaterowie Narodowi

Jamajczycy ze swoimi bohaterami obcują na codzień. Jamajskich Siedmiu Wspaniałych krąży w komercyjnym obiegu. Niektórych darzy się większą stymą, co zależy głównie od nominału….

Marcus Garvey i Paul Bogle oraz Alexander Bustamante kończą w słoikach i szklanych pojemnikach.

Najlepiej mają się ci, którzy znaleźli się na banknotach, jak Sam Sharpe czy Nanny. Ta dwójka jest jeszcze chciana i mile widziana.

O bohaterach ich życiu i o tym jak wpłynęli na historię Jamajki, wiadomo, uczą w szkołach.

Wśród siódemki bohaterów jest jedna kobieta. Według mężowskiej teorii zaliczyli do grona bohaterów kobietę tylko po to żeby nikt komisji nie zarzucił, że bohaterowie to sami faceci. I dodał, że niektórzy wątpią czy ona, tzn.ta bohaterka, wogóle istniała. Jej podobizna to artystyczna impresja, bo tak naprawdę to nikt nie wie jak wyglądała. Podobno była niska i szczupła.

I od niej zacznę.

 1. Nanny, XVIII – wieczna militarna i duchowa przywódczyni Maroonów (grupa zbiegłych niewolników, którzy podpisali traktat pokojowy z Brytyjczykami i uzyskali niepodległość; Maroonowie uważani bywają za kontrowersyjnych, bo kolaborowali z Brytyjczykami, pomagając im w schwytaniu zbiegłych niewolników) . Dowodziła podczas Pierwszej Wojny Maroonskiej przeciwko Brytyjczykom. Znana była ze stosowania taktyki partyzanckiej.

  Podtrzymywała wśród swego ludu ducha wolności oraz oryginalne afrykańskie zwyczaje i legendy.

 1. Sam (Samuel) Sharpe, inicjator rebelii niewolników z roku 1831. Sam Sharpe stał na czele montegońskich Baptystów. W owych czasach jedyną okazją do zgromadzeń niewolników były religijne spotkania. To w trakcie takich spotkań Sam Sharpe przemycał myśl polityczną, i to tam zakiełkowała idea biernego oporu. Początkiem strajku miało być Boże Narodzenie 1831. Strajk niewolników miano przedłużyć o ile postulaty lepszego traktowania nie zostałyby spełnione. Plany strajku, poprzez bliskich współpracowników Sama, rozprzestrzeniły się na sąsiednie województwa. Niestety owe plany dotarły również do plantatorów i strajk przerodził się w rebelię, stłumioną w styczniu 1832 roku. Schwytany Sam Sharpe został stracony przez powieszenie w maju 1832 roku na placu w Montego Bay, obecnie noszącym jego imię.

dziesięciodolarówka

  3.George William Gordon, syn niewolnicy i plantatora. Samouk. Pochodził z woj. St.Thomas. Świadczył usługi prawnicze wielu plantacjom trzciny cukrowej. Zajął się polityką w klimacie resentymentów niewolnictwa.

Namawiał lud do sprzeciwu wobec ciężkich warunków w jakich żyli i oporu względem niesprawiedliwego traktowania.

Za swą działalność został aresztowany. Postawiono mu zarzut współudziału w Rebelii w Morant Bay za co skazany został przez Sąd Polowy na śmierć. Wyrok wykonano w październiku 1865 roku.

dziesięciocentówka….taka jakaś w kropki…. a nie chciało mi się szukać innej monety, choć ich cały słój, skandal.

4. Paul Bogle, urodzony w roku 1822 jako wolny człowiek. Był kapłanem w kościele    baptystycznym niedaleko Morant Bay, w St. Thomas, politycznie popierał George’a William’a Gordon’a. Należał do niewielkiego grona (104 osoby) uprawnionych do głosowania w St. Thomas.

W proteście przeciwko złym warunkom życiowym i niesprawiedliwości społecznej, Paul Bogle zorganizował marsz na siedzibę sądu w Morant Bay w październiku 1865 roku. W krwawych zamieszkach do jakich doszło w wyniku marszu zginęło co najmniej 500 osób. Pod koniec października 1865 roku Paul’a schwytano i powieszono.

jednodolarówka

5.Alexander Bustamante. Działacz znany zarówno w domu jak i ‚w koronie’, bo pisywał do jamajskiego Gleanera i prasy brytyjskiej. W artykułach poruszał temat trudnych warunków życiowych i nierówności społecznej panujące na Jamajce. Lata 1920-30 były okresem wzmożonej migracji ze wsi do miast. Rosło bezrobocie i niezadowolenie. A.Bustamante zmobilizował klasę robotniczą do walki o polepszenie bytu.

W 1943 roku założył Jamajską Partię Pracy (JLP – Jamaica Labour Party) i został jej przewodniczącym.

Był pierwszym premierem niepodległej Jamajki w 1962 roku.

Wycofał się on z aktywnego życia politycznego w roku 1967. Zmarł dziesięć lat póżniej w wieku 93 lat.

pięciodolarówka

6. Norman Washington Manley. Założyciel Narodowej Partii Ludowej (PNP – People’s National Party) której przewodniczył przez 31 lat od roku założenia: 1938.

Zaangażowany, podobnie jak A. Bustamante, w ruch robotniczy i walkę o polepszenie warunków pracy i życia. Wielki zwolennik Unii Karaibskiej (Federation of the West Indies), z której to jednak Jamajka się wycofała w drodze referendum.

Norman Manley był członkiem ekipy negocjującej z Wielką Brytanią warunki odłączenia od korony.

Zmarł 2 września 1969 roku.

dwudziestopięciocentówka

 

dwudziestodolarówka

7. Marcus Garvey. Urodził się w 1887 roku w St.Ann’s Bay. Wcześnie przeniósł się do Kingston. Założył organizację pod nazwą UNIA w 1914 roku ( the Universal Negro Improvement Association – Związek na rzecz poprawy bytu Czarnych). Organizacja ta szybko stała się organizacją międzynarodową, namawiającą do samopomocy ekonomicznej oraz buntu przeciwko dyskryminacji rasowej.

Wiele podróżował. W roku 1916 wyjechał do USA gdzie szerzył swą doktrynę wśród uciśnionej Czarnej ludności. Władzom amerykańskim jego działalność się nie spodobała. M.Garvey został aresztowany i w następstwie deportowany. Wrócił na Jamajkę w 1927 roku. Dwa lata później założył partię polityczną.

Poglądy Garvey’a wyprzedziły jego epokę. Wyjechał do Anglii gdzie zmarł w 1940 roku. Jego szczątki zostały sprowadzone na Jamajkę w 1964 roku i spoczęły w Parku Bohaterów.

Park Bohaterów – Heroes Park- oczywiście cyknęłam z samochodu

Zostawiłam Garvey’a, choć uznanego za pierwszego Bohatera Narodowego, na koniec nie bez powodu. Jego filozofia jest nadal żywa, często jego myśl jest przywoływana przy różnych okazjach.

Doktryna ruchu Pan-Afrykańskiego, która poruszyła masy, przyjęła nazwę Garveyizmu.

A Garveyizm, propagowany przez związek UNIA jako Afrykańskie Zbawienie, zainspirował wiele innych ruchów, m.in. Rastafarianizm.

Rastafarianie uznają Garvey’a za proroka, a czasem nawet za wcielenie Jana Chrzciciela a to za sprawą często powtarzanego przez niego zdania: ‚ Zwróćcie się ku Afryce gdy koronę przywdzieje czarny król, bowiem dzień wybawienia jest bliski.’

Rastafarianie uznali wstąpienie na tron króla Etopii Haile Selassie I za spełnione proroctwo. W ogóle pierwszych Rastafarian łączono z Garveyowskim Ruchem Powrotu/Repatriacji do Afryki.

Bohaterowie mają na Jamajce swoje święto, Dzień Bohaterów Narodowych, przypadające na 15 sierpnia.

Rano, na trawnikach oficjalnej rezydencji Gubernatora wyspy (King’s House) zbierają się zaproszeni goście i obywatele, którzy uhonorowani zostaną przez Gubernatora różnymi odznaczeniami i wyróżnieniami za zasługi względem narodu. Uroczystość ta jest transmitowana na żywo. Są żołnierze w odświętnych mundurach, orkiestra, chóry i inne przerywniki muzyczne. Wszystko odbywa się według protokołu.

Zaczyna się od udekorowania najwyższymi orderami a kończy na wyróżnieniach. Nazwisko i imię przyjmującego order wraz z wyszczególnieniem jego/jej zasług wyczytywane są w trakcie przejścia kandydata do altanki, gdzie z medalem czeka na niego Gubernator.

I tak seryjnie to się odbywa, z krótkimi przerwami na jakiś recital instumentalno – wokalny.

Na Jamajce istnieje 6 stopni tytułów honorowych. http://en.wikipedia.org/wiki/Jamaican_honours_system

Najwyższym jest tytuł Bohatera Narodowego. Inne są poniekąd odpowiednikami brytyjskiego tytułu rycerskiego.

Tytułami uhonorowani zostali m.in:

 • Usain Bolt, szóstym w rankingu odznaczeń tzw. ‚Order of Distinction’, czyli wyróżnieniem za osiągnięcia atletyczne po Olimpiadzie w Pekinie i Mistrzostwach Świata w Berlinie
 • Bob Marley, tzw. ‚Order of Merit’, Orderem za Zasługi
 • Peter Tosh, w tym roku (2012) pośmiertnie odznaczony został Orderem za Zasługi. Order odebrał jego syn. W białym gangolu z trójkolorowymi Rasta wstawkami , ze spiętymi dredami, prezentował się imponująco.

Niezależnie od rodzaju święta, na Jamajce organizowane są imprezy w lokalach, na ulicach, plażach, z jedzeniem piciem trunkami muzyką i tańcami.

Reklamy

Responses

 1. poza tematem..Aniu wytypowałam Cię do udziału w blogowej zabawie. Ciekawie byłoby poznać Twoje odpowiedzi na moje pytania
  http://mikasia.wordpress.com/2012/11/20/przyszla-kryska-na/

  • 🙂 obiecuję, że się za to zabiorę

   • 🙂 Pamiętaj wytypować kolejne osoby do zabawy i zadać im swoje własne pytania. Dobra zabawa a przy okazji można odkryć kilka nieznanych blogów 🙂

 2. kapitalne! Tekst przywołuje z mej pamięci te wszystkie nazwiska z piosenek reggae…

  • 🙂 ja najczęściej słyszałam Garvey (wymawiane gjarwi)

 3. Droga Anno, dopytaj jamajską część rodziny o takie postacie:
  Bedward
  Bag-O-Wire
  Mało o nich wiemy…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: