Napisane przez: annajamaica | Czerwiec 25, 2012

Dwie piosenki na obchody złotej rocznicy.

Co by o Jamajce nie powiedzieć jedno jest pewne, Jamajka nie jest nudna. Tu zawsze coś się dzieje, czy to w dobrym czy złym tego słowa znaczeniu.
Najnowszą kontrowersją, która nie schodzi ze stron gazet i nie znika z ekranów telewizji i fal radiowych, jest kwestia dwóch piosenek związanych tematycznie z obchodami 50-tej rocznicy uzyskania przez Jamajkę niepodległości. Święto przypada na 6 sierpnia.
No ale jak to, dwie piosenki a jedna rocznica?
Ta sytuacja bardzo dobrze odzwierciedla stan jamajskiej polityki. Panuje tu system dwupartyjny, który polaryzuje społeczeństwo. Bez wdawania się w zbytnie szczegóły, bo jamajska polityka to temat obszerny, krótko wyjaśnię jak doszło do zaistniałej sytuacji.
W grudniu ubiegłego roku przedwczesne wybory wygrała Ludowa Partia Narodowa (PNP, People’s National Party). Przegrany przeciwnik polityczny, Jamajska Partia Pracy (JLP, Jamaica Labour Party) przekazała zwycięzcom dorobek pracy i przygotowań do wielkich obchodów 50-tej rocznicy uzyskania niepodległości. W obchody włączona jest też liczna jamajska diaspora w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.
Ściślej mówiąc, w planowanie tej wielkiej imprezy zaangażowane było Ministerstwo Kultury z ówczesną Minister Oliwią ‘Babsy’ Grange.

Olivia ‚Babsy’ Grange, była minister Kultury i Sportu w rządzie partii JLP.

Powstał w tym celu komitet, uruchomiono stronę internetową, która zawierała wszystkie informacje dotyczące rocznicowych imprez. Powstała również oficjalna piosenka rocznicowa, która oddawać miałaby jamajskiego ducha i uwzględnić pięćdziesietnioletni dorobek kulturalno-muzyczny, (Find the Flag in your Heart). Znani i zasłużeni jamajscy artyści podarowali narodowi swój czas i talent. Za swój wkład w piosenkę nie wzięli ani grosza. W nagraniu wzięli udział m.in. Marcia Griffiths, Freddie McGregor, Capleton, Tarrus Riley, Konshens. Twórcą piosenki jest Mikey Bennett.

Lisa Hanna, Obecna Minister Kultury w rządzie PNP.

Po wyborach, na stanowisko Ministra Kultury powołano panią Lisa Hanna, byłą Miss Jamajki i Miss Świata. Komitet planowania obchodów rocznicowych rozwiązano. Jego przewodniczący został zwolniony w trybie natychmiastowym, inni członkowie zostali zmuszeni do rezygnacji. Strona internetowa z informacjami odnośnie imprez rocznicowych zniknęła i została zastąpiona nową, która do ubiegłego tygodnia nie działała. www.jam50.org
Powstała nowa, ‘oficjalna’ piosenka rocznicowa ‘On a Mission’, w której słychać m.in. Damiana Marleya, Tifę, Tessanne Chin, Tarrusa Riley. Producentem piosenki jest Shaggy.

Chodzą słuchy, że na powstanie piosenki przeznaczono 2mln jamajskich dolarów. Kto te pieniądze skasował? artyści w takich przypadkach partycypują za darmo.

Shaggy w wywiadzie dla Jamaica Gleaner powiedział, że osoba w nowopowołanym komitecie obchodów rocznicowych odpowiedzialna za marketing zwróciła się do niego z prośbą o utwór, który byłby oficjalnym utworem kampanii marketingowej…. Shaggy zaprezentował kilka niewydanych piosenek, jakie miał w swoich komputerowych zasobach. Wybór padł na ‘On a Mission’.

W Parlamencie doszło kilkakrotnie do wymiany zdań między obu paniami. ‘Babsy’ Grange czuje się urażona niektórymi oskarżeniami Lisy, szczególnie jeśli chodzi o finanse projektu.
Ja teraz mam wrażenie, że pieniądze zostały wydane podwójnie na te same rzeczy- komitet, strona internetowa, piosenka…
Lisa plącze się w zeznaniach. Kwestia dwóch ‘oficjalnych’ piosenek podzieliła społeczeństwo.
http://www.jamaicaobserver.com/entertainment/mixed-views-on-new-ja-50-song

Spór o piosenkę, jaki wywołała Lisa Hanna, podzielił społeczeństwo.
Karykatura pobrana z Jamaica Observer.

Gramps Morgan stwierdził:  ‘On a Mission’ oddaje styl Shaggy’iego. Ma bardziej brzmienie ‘dance’, nawet nie pop. Nie oddaje jednak ducha rocznicy, można by bardziej nad tą piosenką popracować, żeby brzmiała bardziej ‘roots’.’

W rzeczy samej. ‚On a Mission’ ma dla mnie brzmienie soca, zwłaszcza przez kilkakrotne powtarzanie wyrazu tak charakterystycznego dla tego żanru: ‚jump jump’.

Wielu Jamajczyków zgadza się, że obie piosenki mają ciekawe brzmienie i są chwytliwe, jednak ‘Find the Flag’ jest bardziej odpowiednia do podniosłej okazji.
Komitet Obchodów pod wodzą pani Minister Lisa Hanna ogłosił, że o tym, która z piosenek stanie się tą jedyną, zdecydują ludzie w drodze głosowania. Ma do tego posłużyć facebook chyba. Specjaliści do spraw portali społecznościowych w komitecie rocznicowym już pilnie pracują nad strategią 🙂
http://jamaica-gleaner.com/latest/article.php?id=38056

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: