Napisane przez: annajamaica | Czerwiec 18, 2012

Homofobia…?

Ostatnio temat ten często się pojawia w mediach z różnych powodów.
Od czego się zaczęło…

Zaczęło się w ubiegłym roku w listopadzie podczas kampanii wyborczej. Przedstawicielka Ludowej Partii Narodowej, Portia Simpson- Miller, rzuciła hasło zniesienia przepisu karnego w jamajskim kodeksie kryminalizującego związki homoseksualne. To spadek po kolonizatorach brytyjskich. Istotnie, prawo to noszące nazwę ‘buggery act’, nadal jest w mocy choć nieprzestrzegane. Oczywiście na hasłach i obietnicach wyborczych się skończyło.

W styczniu w Jamaica Gleaner opublikowano artykuł, w którym podano, iż jednemu z jamajskich wykładowców Politechniki grożono śmiercią za poślubienie w Kanadzie swojego wieloletniego partnera, a w marcu w tej samej gazecie pojawił się artykuł poruszający problem agresywnych lesbijek w jednej z wiodących szkół średnich dla dziewcząt. http://jamaica-gleaner.com/gleaner/20120309/lead/lead1.html

W międzyczasie pojawiały się artykuły mówiące o problemie prześladowania w szkołach. Chłopcy których zachowanie odbiegało od normy  byli często ofiarami szkolnej przemocy.
Regualrnie pojawiają się artykuły, w których ktoś opowiada o wewnętrznej walce i próbie przystosowania się do ‘normalnego’ życia, tudzież o przyznaniu się po latach do prawdziwej tożsamości.

Kilka tygodni temu wyspę obiegła wiadomość o skrusze artysty dancehallowego Beenie Man’a, który w swych utworach nawoływał do przemocy względem gejów.  Na łamach prasy i w telewizji publicznie przeprosił i błagał o wybaczenie za coś czego dopuścił się w swych utworach wiele lat temu, a przecież ludzie się zmieniają, dojrzewają i przewartościowują swoje poglądy…
‘What a gwan’, emitowany przez stację CVM kilkuminutowy program, który bada poglądy przeciętnego obywatela, i tym razem wyszedł na ulice, by dowiedzieć się jak ludzie odebrali to publiczne bicie się w piersi Beenie Mana. Większość Jamajczyków traktuje jego wystąpienie jako posunięcie czysto marketingowe, po to by mógł dawać zagraniczne koncerty. Przez swoją antygejowską postawę objął go zakaz wjazdu do kilku krajów, a który teraz zniesiono.

Photo by, Jamaica Observer.

Kolejnym sporym wydarzeniem było niedawne zalegalizowanie przez prezydenta USA związków tej samej płci. Na Jamajce fakt ten odbił się wielkim echem w środowisku religijnym. Przedstawiciele różnych wyznań na Jamajce skrytykowali posunięcie amerykańskiej głowy państwa. Dla osób wierzących homoseksualizm to grzech.

Sprawa najświeższa. W środę, 13 czerwca, na opuszczonej i zarośniętej posesji w New Kingston znaleziono dwa ciała, gejów.
pozwolę sobie w tym momencie na małą dygresję…

– Ja nie chcę krakać, ale tu się kiedyś coś złego stanie…. no zobacz, taki wielki teren, odgrodzony od szosy wysokim murem, przez który nic nie widać, jest tylko ten wyłom. Zaczaić się tam można łatwo. Albo się tam wprowadzą jacyś bezdomni, czy narkomani. Zobaczysz… Że też nikt z tym nic nie robi.’
To słowa mojego męża, proroka.

Policja na miejscu zbrodni. Photo by, Jamaica Gleaner.
No i wykrakał. Tego 13-ego, w drodze na lunch, mijał feralne miejsce, gdzie uformowała się spora grupka gapiów. Ma się rozumieć na miejscu była też dochodzeniówka i drogówka. Okazało się, że ofiary to dwójka gejów.
Dopiero gdy wydarzyła się ta tragedia, mąż przyznał się, że przejeżdżając obok obecnego miejsca zbrodni, kilkakrotnie widział kłócących się tam gejów. Raz, mówił, wymiana zdań wyglądała dosyć groźnie, bo jeden z nich trzymał w ręku sporych rozmiarów kamień.
Z mediów dowiedzieliśmy się później, że ofiary zginęły od ran kłótych, ciętych…i uderzeń kamieniem. A miejsce zbrodni było oazą dla męskich prostytutek, narkomanów i bezdomnych gejów.
Ostre wystąpienia i oskarżenia wypowiadane pod adresem Jamajki odnośnie homofobii, są trochę niesprawiedliwe. Nie twierdzę, że problemu nie ma, ale nie jest on taki, jaki zagranica Jamajce przypisuje. Jamajka jest małym krajem. Wieści szybko się tu roznoszą. Jeśli w danej społeczności jest gej, to wszyscy o tym wiedzą. Wiedzą gdzie mieszka itd. Gdyby homofobia była tak obecna i rozpowszechniona jak się zagranicą twierdzi, to co chwila byłoby słychać o zabójstwie geja, a tak nie jest. Wszystkie znane mi przypadki śmierci z udziałem geja na Jamajce, to wynik zazdrosnych porachunków kochanków. Często i gęsto nawzajem się zdradzają.
Głośnym morderstwem, gdzie motywem zbrodni była zazdrość zranionego kochanka, było zabójstwo brytyjskiego konsula honorowego w Montego Bay w 2009 roku. W chwili śmierci Konsul ten żył i pracował na Jamajce od 20 lat. Ci, którzy go znali, wiedzieli, że często odwiedzali go młodzi mężczyźni. To tylko jeden przykład.
Mieszkańcy stolicy wiedzą, że wzdłuż ulicy Trafalgar późnym wieczorem i nocą wysiadują męskie prostytutki, z ‘ofertą’ skierowaną nie dla pań, bynajmniej.
Najbardziej znanym i uwielbianym gejem, jest aktor jamajskich sztuk teatralnych ‘roots play’, Shebada.
W czasie karaibskiego tygodnia mody, który zawsze odbywa się na początku czerwca, wystarczy się wybrać na pokazy w piątek, sobotę lub niedzielę, by zobaczyć transwestytów czy niezwykle stylowo ubrane męskie pary.

Na prawo od cyfry 2, w fioletowych spodniach modelka Carla Campbell w otoczeniu Drag Queens.
Photo by, Jamaica Observer.

Z gejami tutaj jest trochę jak z tajemnicą poliszynela, nikt nic nie mówi ale i tak wszyscy wiedzą. Obsadzają oni wysokie stanowiska w biznesie, obecni są w życiu kulturalnym, modowo-rozrywkowym. O wielu  tych ważnych osobach wiem, kilka nawet poznałam. Mam tu znajomych o odmiennej orientacji. Muszę przyznać, to ludzie bardzo bardzo kreatywni.

Co wywołałoby agresywną reakcję ludności, to otwarte obnoszenie się ze swoją preferencją, publiczne okazywanie czułości osobnikowi tej samej płci.
Tutaj zresztą nie widuje się publicznego okazywania czułości. To uznawane jest za złe maniery. Nie widziałam tu nigdy całujących się par w miejscu publicznym. Zakochani raczej nie idą objęci, rzadko trzymają się za ręce.

W szkołach, chłopcom którzy zachowują się mało męsko, dokucza się, wyśmiewa się z nich. Wiem z jednego potwierdzonego źródła, że chłopak zmienił szkołę z tego powodu.
Dokuczanie i przezywanie to norma w jamajskich szkołach; to zjawisko rodzi kolejne – powszechność w użyciu przydomków/przezwisk… których rodowód sięga okresu szkolnego.
To, jak sobie dany młody człowiek z takim szkolnym zjawiskiem radzi zależy od jego odporności psychicznej. Agresja fizyczna istnieje w szkołach o złej reputacji, najczęściej w złych dzielnicach.

Niechęć do gejów, a czasem wręcz nawoływanie do nienawiści i przemocy pochodzi na Jamajce z dwóch źródeł. Niechęć z Religii a nienawiść z muzyki (dancehall).

W większości, Chrześcijanie uznają związki homoseksualne za niezgodne z prawem bożym.
W Dancheall’u i poniekąd jamajskim społeczeństwie, pokutuje kultura ‘macho’- trzeba być superfacetem i uwielbiać kobiety.
‘Krowa która dużo ryczy, mało mleka daje’. Ktoś, kto nawołuje do nienawiści gejów, zapewne sam obawia się swoich tendencji, i próbuje je zagłuszyć krzykiem nienawiści. Taka moja teoria.

W wielu przypadkach, nienawidzi się czegoś czego się nie zna, nie rozumie i czego się boi.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: