Napisane przez: annajamaica | Maj 21, 2012

Jamajskie Misski – plotki i kontrowersje.

Jamajka od tygodnia ma nową Miss Universe. Jest nią Chantal Zaky.

Miss Universe Jamaica, Chantal Zaky, w otoczeniu z lewej II-a wicemiss Sharece Cowan, z prawej I-sza wicemiss Racquel Jones.

Zaczęłam oglądać jamajskie konkursy  piękności wiedziona ciekawością co do kanonów urody.

Miss Jamaica World
Finał konkursu Miss Jamaica World transmitowany jest zawsze przez TVJ. Zazwyczaj zaczyna się wszystko po godzinie 20 a kończy gdzieś w okolicach północy. Niepotrzebnie i sztucznie długo przeciąga się to show.
Jak prawie wszystkim na Jamajce, także i najważniejszym konkursem piękności rządzą polityka i układy. Bardzo szybko o co w Miss Jamaica World chodzi wtajemniczył mnie mój mąż. Ja, nieświadoma lokalnych gierek, obstawiałam ‘swoje dziewczyny’, które według mnie były i ładne i niejako reprezentowały ogólny typ urody.
Gdy przychodziło do ogłoszenia finałowej piątki i wygranych, przeważnie się myliłam.
Któregoś roku mąż do mnie wreszcie: ‘ja ci powiem, jak to działa. Ta, która ci się podoba, jest za ciemna. Szansę ma ta biała, albo ta brązowa. Czekaj czekaj, a jak tamta ma na nazwisko? aha, ta też ma szansę, jej ojciec jest właścicielem dużej firmy, pewnie jakiś telefon do organizatorów wykonał żeby córka znalazła się w czołówce, jeśli nie wygra.’
Po tym jak tytuł Miss Jamajki w 2009 roku zdobyła biała dziewczyna Kerrie Baylis, jedna z dwóch białych kandydatek na niemal 20 dziewczyn, zaczęłam mieć wątpliwości co do przejrzystości konkursu.
Ale, jak pokazuje historia, wiele jamajskich piękności o jasnym kolorze skóry święciło międzynarodowe sukcesy, więc jest w tym pewnie też trochę wybierania pod światowy finał i tendencje.

W ubiegłym roku, 2011, uważnie śledziłam poczynania finalistek konkursu Miss Jamaica World, bo jedną z nich była moja koleżanka Reeshma. Niestety nie znalazła się nawet w czołowej dziesiątce. 😦
Rok temu konkurs nabrał dynamiki, nadano mu więcej rozgłosu.

Jamajski konkurs Miss Świata, ostatnio także i Miss Universe, to gwaranty kontrowersji.

Zeszłoroczny konkurs miss świata wywołał pierwsze kontrowersje podczas części z pytaniami do kandydatek. Jedna z kandydatek, Chavoy Gordon, bardzo głupio wyłożyła się na pytaniu, jakie wylosowała od sędziny Cindy Breakspear. Odpowiedziała, że to ciekawe pytanie, a następnie poprosiła o jego powtórzenie. Publiczność jamajska do nieśmiałych nie należy, żywo daje do zrozumienia swoje nastroje. Dało się więc słyszeć śmiechy, szepty, gdzieniegdzie i buczenie. Gdy kandydatka wysunęła rękę w stronę publiczności w geście uciszenia, pogorszyła jedynie sytuację, po czym zwiała ze sceny. Gdy pozostałe kandydatki udzieliły odpowiedzi na wylosowane pytania, na scenę ponownie weszła niefortunna kandydatka Chavoy. Udzielono jej drugiej szansy, sytuacja bez precedensu. To jeszcze bardziej oburzyło publiczność. Chavoy coś tam wydukała.
Całe szczęście, że tylko na tym się skończyło, bo w historii wyborów miss Jamajki były przypadki obrzucenia nowowybranej Miss czym się dało, gdy wybór sędziów był publiczności bardzo nie w smak, lub gdy publiczność podejrzewała pozakulisowe szarady.

W przypadku Chavoy, sprawa dosyć szybko stała się jasna. To ona najwyraźniej namaszczona została  wcześniej przez sędziów na nową Miss. Nie w tym jednak szkopuł. Mniej więcej po upływie miesiąca od wyborów, Jamajkę obiegła wiadomość o zaręczynach Chavoy z…..jednym z sędziów konkursu Miss Jamajki, greckim hotelarzem Dmitrim Kosvogiannisem! Wszystko stało się jasne.

Sędziowie musieli wziąć wpadkę sceniczną Chavoy pod uwage i Miss Jamajki roku 2011 została Danielle Croskill. Tu nie kończą się kontrowersje, bowiem Danielle jest córką znanego jamajskiego dziennikarza, który notabene był jednym z komentujących całe show dla TVJ. 🙂

Miss Universe Jamaica
W 2009 na szybko i w atmosferze prywatności i tajemnicy wybrano Miss Universe Jamaica, Carolyn Yapp. W roku 2010 wygrała Yendi Phillipps, która ostatecznie została również pierwszą wicemiss Universe, przegrywając z Meksykanką.

Yendi Phillipps, Miss Universe Jamaica 2010, I-sza wicemiss Universe

Niesieni falą sukcesu Yendi, organizatorzy lokalnej edycji konkursu Miss Universe w roku 2011 rzucili się na głęboką wodę i zorganizowali imprezę na hali sportowej. I zatonęli. Dziennikarze nie zostawili na organizatorach suchej nitki. O godzinie, o której miało się wszystko zacząć, montowano dźwięk i oświetlenie!! Na Jamajce prawie żadna impreza nie zaczyna się o czasie, ale to co wydarzyło się na wyborach w 2011 było absurdalne. Cała impreza skończyła się podobno o 2 czy 3 nad ranem !!

W roku 2012 prawa do organizacji lokalnych wyborów Miss Universe zdobył…hotelarz, pan Kosvogiannis! Dało się łatwo zauważyć wpompowane nakłady w promocję imprezy oraz kandydatek. Zatrudniono specjalistów od etykiety, wizerunku, marketingu, dykcji. Prestiżu imprezie dodała obecność panującej Miss Universe, Leili Lopez.

W otoczeniu sędziów i organizatorów, Miss Universe Jamaica 2012 Chantal Zaky oraz panująca Miss Universe 2011 Leila Lopez.

Co do kontrowersji tegorocznych, to jedynie fakt, iż szefem lokalnej organizacji Miss Universe został Grek. Zaręczyny z Chavoy już dawno zerwane. Widywany jest ostatnio z nową dziewczyną; w jego typie są młode, wysokie, smukłe dziewczyny o bardzo ciemnej karnacji (żonaty był z młodziutką modelką).

Wiele dziewczyn udział w konkursie piękności traktuje jak zawód, karierę. Królowe piękności cieszą się tu wysokim statusem, stają się natychmiastowymi celebrytkami, co stanowi motywację dla wielu dziewczyn. (wspominam o tym w artykule ‘Konkursy piękności’)
Niektóre startują kilkakrotnie, w obu konkursach. Możliwe, że ów trend zapoczątkowała Yendi? Wygrała tytuł Miss Jamaica World w 2007, a następnie tytuł Miss Universe Jamaica 2010, który to otworzył jej drzwi do szerszej kariery.

W tegorocznych wyborach Miss Universe rozpoznałam twarze kilku dziewczyn, które wzięły udział w wyborach Miss świata i Universe w roku ubiegłym; czy nawet roku 2009.
Sama tegoroczna zwyciężczyni to druga wicemiss z roku 2011 !! 🙂

W środku Miss Universe Jamaica 2011 Shakira Martin, z lewej II-a wicemiss Chantal Zaky, I-sza wicemiss Kadyan Salmon.

Zobaczymy czy w konkursie światowym powtórzy sukces Yendi Phillipps.

Finały Miss Jamaica World przewidziane są na czerwiec. Znam kilka dziewczyn ubiegających się o tytuł. Pewnie znowu z ciekawością będę śledzić jak sobie radzą.

Dla zainteresowanych podaję oficjalne strony obu konkursów:
http://www.missuniversejamaica.com/
http://www.missjamaicaworld.com/

Chantal w video ‚Sugar Cane’, Shaggy:

 

Reklamy

Responses

  1. Aniu, wiesz, co to facet= ten starszy, lekko siwy? Zauważyłam, że gra w wielu teledysków, Był np. też w Protoje.. 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: