Napisane przez: annajamaica | Maj 16, 2012

MoBay welcome to

Do aktualizacji skłoniła mnie niedawna wizyta w drugim mieście Jamajki, jak Montego Bay bywa często nazywanym, oraz ostatnie wydarzenia jakie mają tam miejsce.
Mój wpis wprowadzający datuje się na rok 2010, a sporo się od tego czasu zmieniło.
Zdjęcie z Bobslej Barem mogę zaliczyć do archiwalnych, bo bar już nie istnieje. Nie wytrzymał najwyraźniej konkurencji z baro-restauracją z naprzeciwka ‘The Twisted Kilt’. Obecnie na terenie dawnego Bobslej Baru mieści się sklep Harleya Davidsona 😦
Pamiętam jak kiedyś wybraliśmy się do Bobslej baru z mężem….Heh, gdy przyszedł czas uregulowania należności za posiłek, kelner podał rachunek mnie a nie mężowi. Mąż był oburzony i powiedział, że więcej do tego lokalu nie wstąpi. Kelner przyjął, że to ja byłam fundatorką atrakcji dla wynajętego chłopaka 🙂

Nieistniejący już Bobsled Bar.

Montego Bay to wizytówka Jamajki. Mieści się tu drugie międzynarodowe lotnisko na wyspie. I to tutaj lądują turyści. (‘tourists come deh every day, all inclusive dem a stay’…Queen Ifrica)
Lotnisko jest zmodernizowane. Ja pamiętam jeszcze jak wyglądało w czasie przebudowy. Teraz jest dwa razy większe. Bardzo fajna jest część wolnocłowa, z mnóstewm sklepików i przytulnych barów.

Do i z Montego Bay prowadzi obsadzona palmami dwupasmówka, okalająca miasto, a zwężająca się na odcinku zwanym praktycznie Top Road i Bottom Road, czyli górna i dolna droga. Górna wiedzie wzgórzem, z którego roztacza się malownicza panorama a wzdłuż dolnej ciągną się bary i restauracje, hotele oraz plaże.

Margaritaville Bar.

Z nowych inwestycji: ukończono i oddano do użytku Centrum Konferencyjne wybudowane przez Chińczyków w stylu chińskich pagód. Ukończono pierwszą fazę budowy osiedla apartamentowców Palmyra. Wraz z nastaniem recesji skończył się boom budowlany. Ci którzy zainwestowali w zamorskie mieszkanie wakacyjne, zaczęli wycofywać wpłaty. Nie wiem czy ktokolwiek w nim mieszka. Palmyra sąsiaduje z hotelem Ritz Carlton.
Ukończono również centrum handlowe Witters Village, wyglądające jak mini miasteczko, w dzielnicy Iron Shore.
Powoli zapełniają się budynki nowego centrum handlowego, z obszernym parkingiem, w części zwanej FairView. Są tam m.in. kawiarnie Rituals oraz Cafe Blue; w niedługim czasie otworzy swe podwoje pizzeria Napolitano bodajże.

Apartamentowiec Palmyra

zapchana ulica w Downtown MoBay

Downtown Montego Bay jest zazwyczaj tłoczne. Wąskie ulice pełne są aut i ludzi.
Przytoczę w tym miejscu słowa piosenki Queen Ifrica, ‘ St.James street, it narrow like trench; nose haffi kak up, cyaan tek di stench’. ‘ When last time unu clean out di drain dem, di gully?’ ( Ulica St.james wąska jak okop, trzeba zadrzeć nos, smród nie do zniesienia’; kiedy ostatnio wyczyściliście rowy i kanały?’)
Mowa tu o wąskiej ulicy St.James i o tym, że śmierdzi.
Rowy i kanały odprowadzające bywają bardzo zaśmiecone. A wiadomo w upale wszystko błyskawicznie się rozkłada i stąd smród’.

Ulica Barnett Street, Downtown MoBay, wieczorową porą.

Bogate części i osiedla MoBay to: Ironshore, Spring Farm, Spring Gardens, Mango Walk oraz miejsce OK- Coral Gardens.
Getta i miejsca, których lepiej unikać: Flankers, Salt Spring, Salem, Granville, Norwood. King Street w Downtown MoBay.
Flankers już aż tak niebezpieczne nie jest, istnieje tam wiele inicjatyw społecznych. Flankers leży przy dwupasmówce. Obsadzili ten odcinek jakimiś krzewami, które gdy się rozrosną, powinny osłonić widok chatynek i baraków, płotów z blachy falistej.

Flankers

Owe niebezpieczne miejsca wymienia w swej piosence ‘Welcome to Montego Bay’ Queen Ifrica.

Na co jeszcze zwraca ona uwagę. Pozwolę sobie przytoczyć:
‘children nah (av) nowhere fi play’, ‘MoBay need a Public Park’ – to się zmieniło. Stworzono Park na Bottom Road. Jest ogrodzony, oświetlony, są ławeczki, trawnik jest nawadniany. Nie pamiętam czy widziałam tam jakiś plac zabaw. Mini placyk do zabawy jest poza miastem w drodze na Negril przy kawiarence Tortuga. Kawiarenka przylega do fabryczki produkującej ciasto rumowe. Cholernie w tej kawiarni drogo, a smakowo tak sobie.

Tak wyglądał Park w Montego Bay przed modernizacją.

Montego Bay ostatnimi czasy zasłynęło nie z powodu swego uroku, a przestępczości. Jeden typ Przestępstwa dokonywany jest tu w białych rękawiczkach. Już tłumaczę co i jak.
Na terenie Montego Bay mieszczą się liczne centra outsourcingowe, telemarketingowe. Zleceniodawcą są firmy amerykańskie. W ręce jamajskie trafiają dosyć szczegółowe dane osobowe amerykańskich obywateli. Te informacje to oręż w rękach jamajskich scammerów. Dzwonią do potencjalnej ofiary w USA,  najczęściej osoby w podeszłym wieku, z sensacyjną wiadomością o wygranej w jakiejś grze, w lotto. Jednak, aby pieniądze z wygranej wpłynęły na konto, należy najpierw uiścić opłatę za przelew. To jeden z pomysłów na jakie Jamajczycy wpadli, by wyłudzić od starszych obywateli USA pieniądze. Cały ten przestępczy proceder nosi tu nazwę ‘Lotto Scam’. Oszuści wyłudzają ok.300mln dolarów rocznie !! (Bardziej szczegółowo o tym procederze w osobnym artykule)
Policja w ostatnich dniach i tygodniach zaciska pętle na szyjach scammerów. Rekwirowane są luksusowe samochody, przeprowadzane aresztowania. Mówi się o tym, by umożliwić ekstradycję schwytanych oszustów na teren USA, by tam ich osądzono. Za takie przestępstwo w Ameryce może czekać skazanego do 25 lat więzienia. Na Jamajce mogą się wywinąć.

Jednak, Montego Bay pozostaje urokliwym, w dużej mierze zadbanym i dającym wrażenie wiecznych wakacji miasteczkiem. W samym MoBay można wybrać się na jedną z kilku dostępnych plaż.
Płatne:
– Aquasol, gdzie często odbywają się zakrapiane plażowe imprezy
– słynna Doctor’s Cave Beach, z barem, obsługą, spa
– Cornwall Beach, z możliwością zajęć z wodnego aerobiku i jogi o wschodzie słońca.

Bezpłatne:
– wąski pas piasku na tzw. Dead End, gdzie jest także głośny bar Dead End Bar. Stamtąd fajnie się obserwuje podchodzące do lądowania nad morzem samoloty.

Doctor’s Cave Beach, MoBay

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: