Napisane przez: annajamaica | Kwiecień 19, 2012

Karnawał, Kingston 2012.

Szał ciał, młodych i smukłych oraz już nieposągowych zobaczyć można co roku podczas ulicznej parady w Kingston w połowie kwietnia.
Uwaga, tradycyjnie już od kilku lat w trakcie trwania przemarszu, uczestników moczy popołudniowa ulewa. To informacja dla tych, którzy może skuszą się kiedyś wziąć w czymś takim udział.
O karnawale już pisałam w https://annajamaica.wordpress.com/2010/04/21/karnawal/
I niewiele się zmieniło. Właściwie zmieniła się tylko jedna rzecz, lokalizacja tzw. ‘Mass Camp’, czyli miejsca copiątkowych imprez w rytmie soca. Od tego roku nie jest to już teren przy Oxford Road tylko Stadion Narodowy.

Copiątkowa impreza karnawałowa na 'Mass Camp'

Proszę się zbytnio nie emocjonować. Jamajski karnawał to żadne Rio. Nie chodzi o rywalizację różnych grup o najlepszy kostium czy taniec. Jamajski karnawał to jedna z wielu tu imprez, ot pretekst żeby móc się napić i potańczyć i pokazać swoje wdzięki. W tym wypadku w rytmie innym niż reggae czy dancehall.

Rozmawiając z moją jamajską rodziną pytałam o co w tym jamajskim karnawale tak naprawdę chodzi. I wyszło na to, że chodzi o to co już wcześniej nadmieniłam, czyli o zabawę. Jamajski karnawał to amatorska namiastka swojego prototypu z Trynidadu. A Karnawał na Trynidadzie to karaibska wersja naszych dożynek, która przekształciła się w to co znane jest obecnie, święto życia celebrowane tańcem i muzyką. Karnawał na Trynidadzie trochę swą formą przypomina ten w Brazylii, gdzie do finału karnawału, czyli pochodu, przygotowuje się praktycznie cały rok; ćwiczy się kroki taneczne, tworzy wymyślne kostiumy.

Trynidadczycy okazują się być sprawnymi przedsiębiorcami. Przejęli wiele jamajskich dużych firm, eksportują na Jamajkę swoją tanio wyprodukowaną żywność ( z racji posiadania złóż ropy) do tego teraz dodali karnawał. Co roku w czasie karnawału na Jamajkę przylatują tyrinidadzcy wykonwacy soca na copiątkowe koncerty. Logistycznie za imprezę odpowiedzialni są Jamajczycy, zarządzani przez młodego syna jednego ze znanych jamajskich przedsiębiorców, Ammar. Wielkie pieniądze na Jamajce pozostają w zamkniętym kręgu dużych, bogatych, wpływowych rodzin.

No właśnie, kto głównie wyległ na ulice stolicy by w skąpym stroju przemaszerować sugestywnie poruszając biodrami w takt dudniącej z głośników muzyki. W głównej mierze dziewczyny i młode kobiety z bogatych jamajskich rodzin, które bez problemu mogły wydać niemałe pieniądze na dwa skrawki materiału pokryte cekinami i paciorkami, na tzw. kostium karnawałowy. To dziewczyny ładne i zadbane, które wiedzą że są atrakcyjne i lubią się pokazać. Ich strony facebooka będą pełne zdjęć i komplementujących je komentarzy. I oto tu w tym chodzi.

Medal za odwagę dla tych, których ciała nie mieszczą się w ogólnie przyjętych współczesnych kanonach piękna. A takich osób wśród maszerujących widziało się całkiem sporo.

Generalnie cały przemarsz jest zawsze dobrze zorganizowany. Są służby porządkowe, policja, jest jedzenie, trunki leją się szerokim strumieniem (przewoźne bary), są toalety- przewoźne oczywiście. Za ostatnią ciężarówką z toaletami 🙂 maszeruje kolejna grupa- sprzątaczy. Chwilę po przemarszu, nie pozostaje po nim ślad.

Ciężarówka z toaletami 🙂

Niestety, jak na każdej otwartej imprezie gromadzącej sporą ilość ludzi na Jamajce, trzeba uważać na złodziejaszków, grupki młodzieniaszków, którzy jakoś nie pasują do otoczenia. Trzeba mieć oczy wokoło głowy. Ja i mąż oboje wystawiliśmy swoje  telefony, żeby filmować pochód i za niedługą chwilę miałam ‘cień’ za plecami.

Co by o tym karnawale nie mówić, zawsze miło popatrzeć na rozbawiony tłum rozebranych ludzi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: