Napisane przez: annajamaica | Marzec 16, 2012

Strawberry Hill – ‚Truskawkowe Wzgórze’

Obecnie
Strawberry Hill to podwójna nazwa, hotelu oraz wzgórza w paśmie Gór Błękitnych. Od centrum stolicy dzieli hotel zaledwie 30 minut jazdy, która sama w sobie może okazać się przygodą. Jako że hotel znajduje się w górach, wiedzie do niego stroma, wąska i kręta droga.
Na hotel składa się 14 will w stylu Gregoriańskim,  jedno i dwu-pokojowych a także kawalerki oraz wille kategorii delux, spa, restauracja i bar. Każda willa wyposażona jest w aneks kuchenny i łazienkę, telewizor, odtwarzacz CD i DVD. Hotel nie jest odcięty od wirtualnego świata; jest Internet bezprzewodowy z zasięgiem w głównych punktach hotelu.

Co jednak najważniejsze to fakt, iż każda willa bez wyjątku ma zagwarantowany piękny widok. Budynki rozsiane są w różnych punktach posesji, tak aby zapewnić przebywającym w nich gościom maksimum prywatności, spokoju i odpoczynku na łonie przyrody. Strawberry Hill szczyci się 360-stopniowymi zapierającymi dech widokami. Gdziekolwiek by się nie odwrócić, gdziekolwiek by nie spojrzeć, tam ‘dopadnie’ nas piękno przyrody. Ze Strawberry Hill mamy widoki na: Kingston, Blue Mountains czyli Błękitne Góry, Newcastle (dawna baza wojsk Brytyjskich a obecnie Jamajskich Sił Zbrojnych) i dawną plantację kawy i dom plantatora Craighton Estate, Góry Yallahs i Bull Bay (Zatokę Byka).

Jak na luksusowy hotel przystało, Strawberry Hill Hotel chlubi się doskonałym spa, do którego pielgrzymują po relaks i odnowę bogaci mieszkańcy stolicy. Na niewelkim hotelowym parkingu, nierzadko w ciągu tygodnia, zaparkowane są luksusowe drogie samochody, a ich właściciele albo korzystają z usług słynnego spa albo posilają się w równie słynnej restauracji/barze. Strawberry Hill Hotel to miejsce pobytu nie tylko dla zagranicznych turystów, ale i miejscowej śmietanki.

Cała posiadłość tonie w bujnej zieleni roślin i drzew. Wille otaczają starannie pielęgnowane ogrody tropikalnej roślinności i wielobarwnych kwiatów.
Ale skąd w nazwie hotelu truskawka (strawberry)? Czyżby rosły tam truskawki i stąd wzięła się nazwa?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy nieco cofnąć się w czasie.

Historia

W rzeczy samej, posiadłość była w swych początkach plantacją, na której uprawiano głównie kawę, ale i inne płody rolne, m.in. truskawki. Jednak nie dlatego Strawberry Hill nazwano tak jak je nazwano.
Jak wiele miejsc na Jamajce, nazwy miejsc, miejscowości noszą ślady ich założycieli, europejskich kolonizatorów. Strawberry Hill to nazwa angielskiego majątku należącego do Horacego Wallpole’a. Angielski pierwowzór to słynne w ówczesnym czasie centrum kulturalne, które przyciągało arystokrację i artystów.
Jamajskie Strawberry Hill to dar Rodziny Królewskiej dla Horacego Wallpole’a. Akt własności datuje się na 1780 rok.
W roku 1890 plantacja przeszła w ręce nowego właściciela, niejakiego Dr. Geroge’a Grace’a, który to odrestaurował i znacznie rozbudował oryginalny budynek zarządcy majątku jakim był w swych początkach Strawberry Hill.
Majątek w wieku XX zmieniał właścicieli wielokrotnie. Należy może wspomnieć w tym miejscu rodzinę Da Costa, która zakupiła Strawberry Hill w latach ‘40 XX wieku. DaCostowie zapoczątkowali tradycję Niedzielnej Herbatki w Strawberry Hill.
Nową tradycję, która szybko przyjęła się w kręgach wyższych sfer Kingston, kontynuowali kolejni właścieciele, Rodzina Muffetów.

W roku 1972 Strawberry Hill trafiło w ręce obecnego właściciela, Chris’a Blackwell’a. W roku 1988 przez wyspę przetacza się huragan ‘Gilbert’, pustosząc ją. Strawberry Hill nie jest wyjątkiem. Blackwell zleca Annie Hodges, architektowi specjalizującej się w restauracji budynków z okresu kolonialnego, zaprojektowanie mu stylowej willi oraz wkomponowanie w posiadłość kilkunastu will oraz spa, które miałyby być częścią hotelu w stylu boutique.
Takoż się stało.

Właściciel

Jak już wspomniałam, obecnym właścicielem Strawberry Hill jest jeden z najbogatszych ludzi na świecie, Chris Blackwell, który znał posiadłość odkąd był dzieckiem. Wraz z rodzicami co niedziela, przyjeżdżał do Strawberry Hill na słynną popołudniową herbatkę. Tak widać upodobał sobie to miejsce, że jako osoba dorosła, kupił Strawberry Hill, gdy tylko nadarzyła się okazja.
Blackwell widać sięgnął do brytyjskich korzeni i ojczyźnianych tradycji Strawberry Hill. Jamajskie Strawberry Hill stało się magnesem przyciągającym artystów, muzyków i celebrytów światowego kalibru (m.in. Rolling Stones, Grace Jones, Bob Marley). Kupując posiadłość, Blackwell był już znanym producentem muzycznym. To jemu, Bob Marley i jego zespół, zawdzięczają karierę i rozgłos.

Chris Blackwell przy partyjce Backgammon.

Chris’a Blackwell’a można spotkać, przy okazji turniejów gry backgammon. Ostatnio odbył się ni mniej ni więcej tylko w Strawberry Hill. Pan na włościach podjął gości po domowemu (patrz foto).

Chris Blackwell.

Zresztą, wiele majętnych osób na Jamajce nie epatuje bogactwem, więc taki strój krezusów nikogo tu nie dziwi.
Moje wrażenia
Gdy po raz pierwszy zobaczyłam Strawberry Hill, a przede wszystkim gdy ujrzałam widoki jakie stamtąd się roztaczają, zamurowało mnie, odebrało mi mowę, opadła mi szczęka. Coś niesamowitego. Byłam tam już kilka razy. Może nie mam w sobie już tego pierwszego zachwytu, bo przyzwyczaiłam się do tych widoków, niemniej nadal jestem pod urokiem i ogromnym wrażeniem tego miejsca. Jakiś czas temu zabrałam do Strawberry Hill moich rosyjskich znajomych…’ochom i achom’ westchnieniom zachwytów nie było końca. Nie chcieli stamtąd odjeżdżać. Spędziliśmy tam pół dnia, zaliczając posiłek we wspaniałej restauracji z widokami.
Moi przyjaciele zapewnili mnie, że kolejną wizytę na Jamajce zaczną od pobytu w Strawberry Hill.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: