Napisane przez: annajamaica | Maj 26, 2010

Duduś na barykady cz.1

Problem nabrzmiewał od jakiegoś czasu aż w końcu po dziewięciu miesiącach nastąpiło bolesne rozwiązanie. Ale od początku…

W sierpniu 2009 Amerykanie zwrócili się do rządu Jamajki z oficjalną prośbą wydania amerykańskiemu systemowi sprawiedliwości barona narkotykowego Christopher’a ‚Dudus’a Coke’a. Dudus jest przywódcą jamajskiego gangu o nazwie ‚Shower Posse’, znanego z okrucieństwa i pokrywania ofiar ‚prysznicem kul’ (stąd nazwa gangu).

Macki jamajskiej ośmiornicy sięgają USA, Kanady i Wielkiej Brytanii. Dudus kieruje sprawnie działającą organizacją przestępczą zajmującą się przemytem broni i narkotyków. Imię jamajskiego narkobarona kojarzy się Polakom z książką i filmem ‚Podróż za jeden uśmiech’ i z fajtłapowatym Dudusiem. Nic bardziej mylnego. Może i Dudus Coke wygladą niepozornie i nie pcha się na świecznik, ale bezsprzecznie cieszy się rodzajem szacunku jakim darzy się mafijnego ojca chrzestnego, mieszaniną strachu i podziwu.
Głównym bastionem Dudusa jest Zachodni Kingston a ściślej dzielnica od dekad obdarzona złą sławą- Tivoli Gardens.
To tam obecnie toczą się najbardziej zażarte walki połączonych sił policji i wojska z przestępcami…

Cofnijmy się ponownie w czasie…

Poniedziałek, 17maja. Po Kingston rozprzestrzenia się plotka, że premier podpisał dokument zezwalający na ekstradycję Coke’a. Plotka wywołuje szybką i pełną mobilizację obywateli stolicy i okolic. Ludzie masowo opuszczają miejsca pracy i wracają do domów w obawie przed reakcją zwolenników narkobarona na tę wieść. Dystans z pracy do domu, którego przejechanie w normalnych warunkach zabiera mi 5min, na zakorkowanych drogach pokonuję po pół godzinie.Pogłoska okazuje się nieprawdziwa.

Napięcie jednak rośnie. Historyczna dzielnica Kingston, Downtown, w skład którego wchodzi m.in. Tivoli Gardens powoli zamienia się w poligon, powstają umocnienia z piasku-stanowiska strzeleckie oraz barykady ze złomu, starych opon i czego się da.
Na fali społecznego niezadowolenia ze sposobu w jaki partia rządząca próbowała umyć ręce od oskarżeń z kontaktów z półświatkiem i samym narkotykowym baronem premier, który również wypierał się wszelkiego współudziału w blokowaniu ekstradycji Dudusa, w końcu ‚klęka i kaja się’ przed narodem.
W piątek 21 maja premier Jamajki Bruce Golding publicznie przeprasza za pośrednictwem telewizji oraz wydaje nakaz ekstradycji dla ‚Dudus’a’ Coke’a. Ten czyn to iskra zapalająca lont przemocy.

Premier Jamajki Bruce Golding

W sobotę 22 maja na ulice dzielnicy Downtown wylegają kobiety ubrane w białe koszulki- symbol niewinności, i ‚uzbrojone’ w ‚transparenty’ wykonane z byle jak oderwanych kawałków tektury z nabazgranymi na nich słowami poparcia dla narko bossa i deklaracjami gotowości poniesienia najwyższej ofiary-oddania życia za ich ‚protektora i dobroczyńcę’ Dudus’a.

W niedzielę 23 maja dochodzi do pierwszych ataków na posterunki policji w Downtown. Poplecznicy Dudusia ostrzeliwują komendy podpalając kilka, m.in w dzielnicy Hannah Town. Reakcją rządu Jamajki na te bezprecedensowe ataki kryminalistów jest ogłoszenie stanu wyjątkowego w Kingston i St. Andrew. Stan wyjątkowy ma obowiązywać od niedzieli 23 maja od godz.18 przez okres jednego miesiąca z możliwością skrócenia bądź przedłużenia w zaleśności od okoliczności……cdn

Reklamy

Responses

  1. aż się nie chcę wierzyć,ze na naszej wspaniałej wyspie tak źle się dzieje, zrób Ania porządek bo strach będzie wracać…

  2. Tak dramatycznie jest tylko w Kingston i okolicach. Reszta wyspy zyje sobie typowym rytmem luzu i soon come.
    Powoli coraz bardziej normalnieje. Chociaz do konca tego tygodnia firmy i urzedy, ktore wznowily prace zamykaja wczesniej niz zazwyczaj.
    Od poniedzialku moze juz bedzie jak dawniej.
    Helikoptery przelatuja coraz rzadziej i coraz rzadziej slychac syrany ambulansow.

    • to trzymamy kciuki za spokój


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: