Napisane przez: annajamaica | Maj 15, 2010

Alliance Française de la Jamaïque

W jamajskich szkołach uczniowie zapoznają się z dwoma językami obcymi, a mianowicie francuskim i hiszpańskim. Wydaje się to logiczne biorąc pod uwagę stosunkowo bliskie sąsiedztwo Jamajki z hiszpańsko i francuskojęzycznymi wyspami basenu Morza Karaibskiego oraz bliskością kontyntentu południowoamerykańskiego. Dobra znajomość tych dwóch języków jest na Jamajce bardzo przydatna.

Brama wjazdowa do Alliance Francaise i Ambasady Francuskiej

Język francuski i hiszpański, znajduje się w ofercie nauczania wielu prywatnych szkół językowych na terenie stolicy i Montego Bay.

Również niektóre ambasady angażują się w działalność kulturalno-oświatową, jak choćby Ambasada Wenezueli, która oferuje kursy językowe czy też Ambasada Francji, która blisko współpracuje z ośrodkiem Alliance Francaise; nie przez przypadek zresztą, obie placówki znajdują się na tej samej posesji przy Lilford Ave. w Kingston.
Nietrudno trafić do Alliance, chociaż ja jadąc po raz pierwszy, miałam wątpliwości czy aby na pewno poprawnie zanotowałam, uzyskane telefonicznie, wskazówki. Należy skręcić z Lady Musgrave Rd w Lilford Ave- wąską i dziurawą drożynę, wzdłuż której usytuowane są prywatne domy mieszkalne, stoją zaparkowane samochody i wysiadują różne typki ( którzy przy bliższym poznaniu okazują się jednak nieszkodliwi). Dosyć zaskakujące umiejscowienie ambasady.

Alliance Française de la Jamaïque prowadzi kursy językowe na wszystkich poziomach zaawansowania i dla wszystkich grup wiekowych: dzieci, nastolatków i dorosłych. W kingstońskiej siedzibie można także przystąpic do egzaminu ze znajomości języka Moliera. Uznawane na całym świecie egzaminy DELF i DALF odbywają się dwa razy w roku.
Kadrę stanowią zarówno nauczyciele jamajscy jak i rdzenni mieszkańcy Francji. W gronie pedagogicznym Alliance de la Jamaïque jest i Haitańczyk.


Moją nauczycielką jest Sophie, Francuzka z Nancy. Jest rastafarianką, swe blond dredy owija zawsze chustą w szczelny kok. Eeeh, żeby wszyscy Francuzi mówli tak wyraźnie jak ona…
Moja francuska grupa jest wiernym odbiciem jamajskiej populacji- mieszanką ras i kultur. W klasie mam zatem całkowitych albo półkrwi reprezentantów: Polski, Kolumbii, Irlandii, Wenezueli. Grupa super ludzi, ambitnych i na poziomie. A więc, za szansę poznania takich ludzi – Vive l’Alliance Française de la Jamaïque!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: