Napisane przez: annajamaica | Kwiecień 28, 2010

Wykład Kolumbijski

W związku z obchodami dwusetnej rocznicy uzyskania przez Kolumbię niepodległości, Ambasada tegoż kraju zorganizowała, przy współpracy z Uniwersytetem Indii Zachodnich (UWI), wykład pt. ‚1810-2010. Od Samotności do Solidarności’.
Wykład miał miejsce 22 kwietnia, na który zostałam zaproszona.
Honorowym gościem i Mówcą był Wice- Prezydent Kolumbii w latach 1998-2002, Dr. Gustavo Bell-Lemus. Chociaż do samego końca nie było wiadomo czy wykładowca dotrze na wyspę. Myślano, że mieszkający i pracujący w Anglii doktor Bell zostanie na dobre uziemiony przez siły natury- islandzki pył wulkaniczny.


Całe przedsięwzięcie przewidziane było na godzinę 15:00, jednak na Jamajce mało co zaczyna się o wyznaczonej porze. Kwadrans po trzeciej zauważyć dało się manewry przy mównicy.
Audytorium wypełnione było studentami i zaproszonymi gośćmi. Obecny był również korpus dyplomatyczny niektórych krajów akredytowanych na Jamajce, wymienię choćby kilka: Francja, Czile, Trynidad i Tobago, Kuba, Hiszpania, Meksyk a także delegacja Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jamajki.

Spotkanie oficjalnie rozpoczęło odegranie hymnów obu krajów tj. Jamajki i Kolumbii. Słowo wstępne wygłosili przedmówcy- wykładowcy jamajscy. Podkreślili oni związki łączące oba kraje, zarówno historyczne jak i współczesne. Ze współpracy obu krajów korzystają studenci UWI, którzy uczestniczyć mogą w programie wymiany. Następnie głos zabrał współorganizator, Ambasador Kolumbii, który po kilku słowach wprowadzających, oddał głos zaproszonemu mówcy.


Dr. Bell-Lemus, historyk, treściwie ( choć z silnym hiszpańskim akcentem) zarysował drogę Kolumbii oraz innych krajów Ameryki Łacińskiej ku niepodległości. Wymienił sukcesy i osiągnięcia, przedstawił bolączki nękające kontynent południowoamerykański. Dr. Bell nadmienił o kryzysie tożsamości oraz tożsamości hybrydowej. ( O tożsamości hybrydowej ciekawie pisze brytyjski twórca o jamajskich korzeniach Paul Boakye w ‚Darker than Blue’).

Mówiąc o wyzwoleniu Kolumbii spod dominacji hiszpańskiej Dr. Bell nie mógł nie wspomnieć Simona Bolivara. Tym bardziej, że rewolucjonista rodem z Wenezueli ukrywał się na jamajskiej wyspie przez wiele miesięcy w roku 1815. To tutaj, tzn. na Jamajce, powstał słynny i ważny historycznie dokument ‚List z Jamajki’, w którym zawarł on m.in swoje przemyślenia nt. rządów republikańskich i jedności Ameryki Łacińskiej. W Kingston, w Parku Bohaterów znajduje się pomnik Simona Bolivara.

Po wykładzie, słuchacze mieli szansę wypowiedzenia się i zadania pytań. Pierwszy z tej możliwości skorzystał Ambasador Kuby. W wykładzie byłego Wice- Prezydenta pojawiało się słowo -demokracja. Wyraz ten najwyraźniej mierził pana Ambasadora. Wygłosił on tyradę na temat ‚innej demokracji’ w jakiej żyją Kubańczycy. Znaczna część słuchaczy w tym momencie zaczęła wiercić się nerwowo w swoich fotelach. Finał był taki, że wykładowca, w trosce o to aby nikt nie poczuł się urażony, a całe spotkanie nie pozostawiło po sobie niemiłego wrażenia- przeprosił…

Miłym akcentem kończącym całe spotkanie był kolumbijski poczęstunek. Miałam okazję spróbować kolumbijskiego specjału o nazwie ’empanadas’, które wyglądem przypominają jamajskie ‚patty’ w wersji mini. Empanadas w pewnym stopniu przypominają mi też polskie pierogi. Kolumbijskie pierożki wykonane są z mąki kukurydzianej, z nadzieniem mięsnym. Są chrupiące i bardzo smaczne. Chyba się je smaży, szczegółów niestety na razie nie znam, czekam na przepis od mojej kolumbijskiej koleżanki, która ponadto zapewniła mnie, że Ambasada jej ojczyzny ma w planach więcej imprez rocznicowych.

Kolumbijskie 'Empanadas'

Reklamy

Responses

 1. Ciekawosta z wczorajszego JoeMonstera 😀
  „Simon Bolivar to jedyna na świecie osoba, na cześć której nazwano dwa suwerenne państwa – Boliwię i Wenezuelę (pełna nazwa to Boliwariańska Republika Wenezueli).”

  Dziwny zbieg okolicznosci 😉

  T.

  • A ja się doczytałam, że każde miasto w Kolumbii każdy większy plac nazywa Placem Boliwara.

 2. Hola Anna:

  This is Monica! Oh my god!!! This is so nice!
  To be honest I don’t know what you are saying, but even so, I feel so happy to know that you have this amazing interest! I will be looking forward, first, to translate this article and secondly to keep up date with your blog!
  Way to go!
  May I keep a copy for my records?
  Let me know?

  Monica Polo

  • Hey Monica!

   Yah mon. You can keep it for your records. I’ll send you the pics as well later.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: