Napisane przez: annajamaica | Kwiecień 25, 2010

Cafe Blue

Jak sama nazwa wskazuje, Cafe Blue to kawiarnia specjalizująca się w serwowaniu słynnej jamajskiej kawy z plantacji w Górach Błękitnych. Blue Mountain Coffee należy do czołówki światowej jeśli chodzi o jakość, cenę i smak. Produkt ten zaliczany jest do jednego z najlepszych na świecie.
Na niepowtarzalny smak jamajskiej kawy niebagatelny wpływ ma górski mikroklimat miejsca, w którym dojrzewają kawowe krzewy, czyli: górskie mgły, częste opady, nasłonecznienie i niezwykle żyzna gleba.

Nie od dziś wiadomo, że na całokształt doznania kulinarnego ogromnie wpływa wizualna otoczka towarzysząca spożywanemu posiłkowi: nakrycie, prezentacja potrawy, wreszcie sam wystrój lokalu. Myślę, że w Cafe Blue zadbano o wszystkie te aspekty.
Cafe Blue ma trzy siedziby, z czego dwie mieszczą się w stolicy. Jadna z kawiarń znajduje się w Centrum Handlowym zwanym <Sovereign> przy ulicy Hope Rd w Kingston.


W Cafe Blue oprócz kawy i ciastka można zjeść lekki lunch. Ja jednak skoncentruję się na słodkiej części. W ofercie kawiarni jest dosyć szeroka gama różnych rodzajów napojów, których bazę stanowi wyśmienita kawa:
– z rumem
– tradycyjna
– włoskie espresso
– cappuccino
– frappuccino
– szejki
oraz przyrządzana na wiele sposobów kawa mrożona.

Zważywszy na to, że na Jamajce nie jada się tyle słodkości ile w Polsce, muszę pochwalić Cafe Blue za wysokiej jakości ciasta. Paleta wyrobów cukierniczych obejmuje m.in.:
– lokalny Bread Pudding z dodatkiem rumu
– Brownie- ciastko czekoladowe, ciężkie od czekoladowego ładunku. Jego konstystencja sprawia, że jak mus rozpływa się w ustach.
– delikatny sernik z truskawkami
– tort czekoladowy
– francuski ekler
czy wreszcie król deserów w Cafe Blue- sernik kawowy, którego smak jest nie do opisania, po prostu ‚niebo w gębie’.

Obsługa jest niezwykle uprzejma, a kawiarnia przytulna. Można się tu zatrzymać, by przy kubku kawy przejrzeć prasę lub sprawdzić elektroniczną pocztę.
Wśród klienteli dają się zauważyć liczni obcokrajowcy. Mimo, iż Jamajka produkuje jedną z najwyższej klasy kawę, to jej spożycie wśród samych Jamajczyków jest niewielkie. Największe ilości tego napoju wypija się tu jedynie w godzinach wczesnoporannych w drodze do pracy.

Kolejny lokal Cafe Blue znajduje się w Irish Town, jakieś pół godziny jazdy z centrum handlowego Sovereign.
Irish Town to niewielka miejscowość w Blue Mountains, u podnóża których leży Kingston.
Do górskiej kawiarni wiedzie wąska i kręta droga. Na poboczu widać nanosy z osuwisk ziemi po niedawnych opadach deszczu. Inne kupki ziemi i piasku sygnalizują zakończone bądź jeszcze nie rozpoczęte prace drogowe. Oprócz tych przeszkód, jadąc, należy też uważać na nadjeżdżające z naprzeciwka pojazdy, które lubią ścinać zakręty. Z tego powodu trzeba trąbić zbliżając się do zakrętu, aby uniknąć ewentualnej kolizji.
Górska wersja Cafe Blue ma podobną ofertę żywieniową co jej nizinny odpowiednik. Wyjątkowy urok tej właśnie kawiarni stanowi jej położenie, w połowie drogi do słynnego hotelu Strawberry Hill. Popijając kawę na niewielkim tarasie Cafe Blue można spoglądać na zielone pagórki.
Oprócz kawy, o szybsze bicie serca przyprawiają mijane po drodze widoki na Kingston i Zatokę Kingstońską oraz sama jazda górską drogą. Na minus niestety zaliczyć da się fakt, iż kawiarnia będąc usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie drogi ma poważny problem parkingowy. A gdy górską drogę pokonuje obładowana ciężarówka, od hałasu aż drży żołądek. Na szczęście są to sporadyczne przypadki. Na ogół panuje tam cisza i spokój.
Mieszkańcy tych rejonów są niezwykle uprzejmi i serdeczni. A podążające gęsiego dzieci w szkolnych mundurkach pozdrawiają napotkanych grzecznym ‚Good Afternoon, Miss/Sir’.

Blue Mountains. Widok na Kingston

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: