Napisane przez: annajamaica | Kwiecień 21, 2010

Karnawał

Karnawał na Jamajce jest swoistą nowalijką. Na grunt jamajski został przeszczepiony w roku 1989 z Trynidadu, gdzie jest prawdziwym wydarzeniem na skalę krajową.
Karnawał na Jamajce ma zasięg bardzo lokalny i ogranicza się głównie do stolicy wyspy, Kingston. Imprezy karnawałowe rozpoczynają się w połowie lutego i trwają do połowy kwietnia. W każdy piątek na ‚Mass Camp’- miejscu, w którym odbywają się imprezy, rozbrzmiewa muzyka rodem ze Wschodnich Karaibów, trynidadzka soca i calypso.


Kulminacją Karnawału jest uliczny przemarsz uczestników bachanalii.
Pochód przebranych, czy raczej rozebranych do kostiumów, bachantów kroczy wyznaczonymi ulicami stolicy. Ma to miejsce w niedzielę. Uczestnicy tanecznym krokiem, w rytm muzyki dobywającej się z olbrzymich kolumn transportowanych przez ciężarówki podążają do mety, Mass Camp, gdzie odbywa się ostatnia impreza corocznego karnawału.

W tym roku znalazłam się na trasie kolorowego pochodu.
Podziwiam doprawdy kondycję maszerujących. Znoszą długi przemarsz tańcząc. Dudnienie muzyki przetrząsa wszystkie organy wewnętrzne, słońce piecze, pot się leje a oni wszyscy radośni, uśmiechnięci. Wśród uczestników zauważam niemal wszystkie grupy wiekowe. Nierzadko widać starsze pary rozebrane do kostiumów i poruszające się płynnie w rytm muzyki. Widać również odważne dziewczyny i kobiety wszelkich możliwych rozmiarów i kształtów, daleko odbiegających od narzucanych przez magazyny standardów modelki.


Rzecz to niebywała, ale krótko po rozpoczęciu przemarszu niebo pokryła gruba i gęsta warstwa ciemnogranatowych chmur. Nie powinno to nikogo dziwić w tropikalnym klimacie, ale długi okres suszy odzwyczaił mieszkańców stolicy od takiego widoku. Co niektórzy pewnie zauważą w tym palec boży, zesłane strugi ulewnego deszczu miałyby zmyć grzech z ulic.
Ja przed deszczem, a właściwie pompą,  się schowałam. Z opowieści znajomych, którzy wzięli udział i w przemarszu i późniejszej imprezie, dowiedziałam się, iż deszcz nie tylko że nie odstraszył nikogo ale dodatkowo rozpalił atmosferę karnawałową.
Więcej informacji a przede wszystkim zdjęć na stronie: http://www.bacchanaljamaica.com/photos.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: