Napisane przez: annajamaica | Marzec 3, 2010

Greenwood Great House

Greenwood Great House, the front of the house

W porównaniu z innymi sąsiednimi wyspami, na Jamajce mało jest historycznych pamiątek, starej zabudowy. Głównym atutem wyspy jest jej przyroda. Pierwsi kolonizatorzy, Hiszpanie, nie znalazłszy na Jamajce złota ani innych cennych kruszców, traktowali wyspę jako zaplecze spożywcze.  Anglicy, po przejęciu władzy, przekształcali wyspę w ogromną plantację.  Obiekty, które przetrwały do dnia dzisiejszego i zostały odrestaurowane świadczą o dawnym splendorze życia wielkich plantatorów. Prawdziwą perłą zabytków Jamajki jest zatem Greenwood Great House.

Greenwood Great House znajduje się w małej miejscowości o tej samej nazwie (Greenwood), leżącej między Montego Bay a Falmouth na północym wybrzeżu.

W przeszłości dom ten należał do zamożnej rodziny Barrett, będącej w posiadaniu 84 tysięcy akrów ziemi i ponad dwóch tysięcy niewolników, pracujących na należących do rodziny plantacjach trzciny cukrowej. Dom wzniesiono w latach 1780-1800 w stylu gregoriańskim. (Z rodziną tą spokrewniona była słynna angielska poetka Elisabeth Barrett Browning). Dom jest zachowany w doskonałym stanie, gdyż uniknął losu wielu podobnych jemu siedzib w roku 1830 podczas rebelii niewolników. Greenwood Great House było centrum rozrywki ówczesnej elity wielkich właścicieli ziemskich. Dom do dzisiejszego dnia szczyci się największą na wyspie kolekcją instrumentów muzycznych i maszyn grających, kolekcją książek- z najstarszą pozycją datującą się na rok 1697, a także porcelany Wedgewood oraz oryginalnych mebli i sprzętów sprowadzanych z różnych zakątków Europy i świata.

Z werandy domu rozpościera się przepiękny widok na turkusowe morze i osadę Greenwood, którą niegdyś pokrywały pola trzciny cukrowej.

The view from Greenwood Great House

Domy plantatorów budowane były zawsze na wzgórzach, co zapewniało jego europejskim mieszkańcom znośniejszą egzystencję w gorącym tropikalnym klimacie. Ponadto, z werandy właściciel widział całą swoją posiadłość. Domy budowane były z materiałów dostępnych lokalnie oraz budulca przetransportowywanego z Anglii. Great House swym rozmiarem  miał już z daleka informować o statusie jego właściciela. Wystrój wnętrza miał świadczyć o wyrafinowanym guście, wysokiej pozycji społecznej i koneksjach towarzyskich jego mieszkańców.

Prawie z każdą siedzibą plantatorów na Jamajce wiąże się jakaś historia z duchami. Rose Hall Great House np. nawiedza duch zamordowanej plantatorki a Greenwood Great House ma swój ‚kącik duchów’ ( ‚duppy corner’ /czyt. dopi/ – duppy po jamajsku znaczy duch), gdzie na fotografii uchwycono ducha byłej służącej a na obrazie obok widnieje biała dama.

The Guest Dining Room

Greenwood Great House zrobił na mnie ogromne wrażenie, a szczególnie ilość oryginalnych mebli, narzędzi i dzieł sztuki. Dawni właściciele sporo podróżowali, o czym świadczą zgromadzone przedmioty pochądzące z różnych zakątków Europy. Ciekawostką są rogi pasterskie z dalekiego Tybetu. Taki styl życia i to prowadzony w minionych stuleciach znaczyć mógł jedno, iż ci, którzy mogli sobie na to pozwolić byli posiadaczami wielkiej fortuny. Tylko jakim sposobem i kosztem do niej doszli? O tym przypominają zachowane równie dobrze co kunsztowne meble, ogromne ludzkie sidła. Sidła, ‚rozsiewane’ na polach trzciny cukrowej, przeznaczone były do chwytania swymi żelaznymi zębami zbiegłych niewolników.

Greenwood Great House to miejsce, które na pewno pozostawi trwały ślad w pamięci zwiedzającego.

Jest domem prywatnym i jednocześnie pełni funkcję muzeum. Czynne codziennie w godzinach: 9:00-18:00.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: