Napisane przez: annajamaica | Luty 28, 2010

Pantomime

Jamaican Pantomime to przedstawienie, które ma swą premierę w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i wystawiane jest do końca kwietnia. Tradycję tę, która trwa niezmiennie do dnia dzisiejszego, zapoczątkowali w 1898 roku Anglicy. Była to wówczas mieszanka tekstu, pieśni i tańców. W roku 1940  Mały Teatr z Kingston ( Little Theatre- oficjalna nazwa) zaczął popularyzować tę formę wyrazu artystycznego poprzez sprawne połączenie stałych elementów klasycznej, angielskiej pantomimy z jamajskim folklorem. Odtąd, publiczność słyszy bohaterów jamajskiej pantomimy mówiących ich językiem i o sprawach, do których mogą się odnieść. Treść sztuki oddaje charakter jamajskiego narodu, jego humor i barwność.

Niemal każde publiczne wystąpienie czy prezentacja na Jamajce, poprzedzone jest hymnem narodowym. Bez hymnu nie rozpocznie się np. pokaz filmu w kinie. Również Jamaican Pantomime rozpoczyna hymn w wykonaniu małej orkiestry na żywo.

Tytuł tegorocznej operetki to ‚Pirat Jack’. Historia jest wielowątkowa z nagłymi zwrotami akcji, co tak lubią Jamajczycy. Scenografia i kostiumy- wielobarwne i wykonane sprawnie. Częstotliwość zmiany scenerii sprawia, że publiczność nie może narzekać na nudę.
Ja, podczas trwania spektaklu, z wielką niecierpliwością wyczekiwałam zawsze elementów muzyczno-tanecznych, odzwierciedlający dynamizm tego niewielkiego narodu i wielkie, ukryte, wokalne talenty.
Jamajska Pantomima to przedstawienie, na które głównie zabiera się dzieci. ‚Pirat Jack’ został napisany w dużej mierze z myślą o małych odbiorcach. W trakcie trwania spektaklu, czasem nie wiedziałam czy wolę patrzeć na to, co dzieje się na scenie, czy na reakcje młodych widzów siedzących w pierwszych rzędach.

Jamajczycy reagują bardzo żywiołowo na wszelkiego rodzaju wydarzenia. W kinie i teatrze nikogo nie dziwią głośne komentarze czy wręcz okrzyki w stylu ‚nie idź tam’ ‚uważaj’.
W toku tegorocznego przedstawienia, dzieci radośnie i żwawo podrygiwały w swoich fotelikach słysząc muzykę. To dzieci były często tymi, którzy jako pierwsi wybuchali gromkim śmiechem lub czynnie uczestniczyli w dialogach między trupą a publicznością.

W tym roku, według mnie, to stanowczo nie pirat Jack, a właśnie  dzieci są zdecydowanymi bohaterami jamajskiej pantomimy.
Więcej na stronie: http://www.ltmpantomime.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: